Početna strana > Hronika > Ehud Olmert nudi razmenu teritorije Palestincima
Hronika

Ehud Olmert nudi razmenu teritorije Palestincima

PDF Štampa El. pošta
petak, 18. decembar 2009.

Bivši izraelski premijer Ehud Olmert predložio je da da Palestincima zemlju koja se graniči sa pojasom Gaze u Judejskoj pustinji, u zamenu za velike blokove jevrejskih naselja na Zapadnoj obali, piše izraelski list "Haarec".

Na osnovu mape koju je predložio Olmert, a koja se prvi put javno predstavlja, određena je i buduća granica i sela i kibuca čija bi se polja dala Palestincima. Olmert je takođe predložio da se da još veći deo zemlje za buduću palestinsku državu u delu koji se graniči sa Zapadnom obalom.

Ukupno bi se transferisalo 327 kvadratnih kilometara zemlje koja je unutar granice Izraela - 100 kvadratnih kilometara kraj pojasa Gaze i 227 kraj Zapadne obale.

Olmert je nudio 5,8 proceanta izraelske teritorije za 6,3 procenta Zapadne obale, gde živi 75 odsto od oko 300.000 jevrejskih naseljenika.

Mapa je prezentirana palestinskom predsedniku Mahmudu Abasu u septembru 2008, ali on nije odgovorio i pregovori su se okončali. Olmert je ubrzo dao ostavku zbog optužbi na korupciju, a od početka tronedeljne ofanzive na pojas Gaze prošle zime pregovori nisu obnavljani.

Abas je u jučerašnjem intervjuu "Haarecu" potvrdio da je Olmert predložio nekoliko nacrta mapa. Olmertov predlog uključio bi evakuaciju desetina jevrejskih naselja u dolini reke Jordan i regionu Hebrona, između ostalog.

U zamenu za to anekterana bi bila naslja Maale Adumim, blok naselja Guš Ecion, Ariel, Beit Arije i naselja uz Jerusalim. On je predvideo da Palestinci imaju i bezbedan prolaz od Hebrona do pojasa Gaze auto putem koji bi bio na teritoriji po suverenitetom Izraela ali ne bi bilo izraelskog prisustva.

U Olmertovom kabinetu rečeno je, međutim, da je on predložio Abasu mapu koja se razlikuje od ove danas objavljene u "Haarecu".

List dalje piše da Olmert trenutno smatra da bi njegova mapa mogla biti osnova za obnovu pregovora o miru. Abas zahteva da Izrael potpuno obustavi izgradnju u jevrejskim naseljima na okupiranoj Zapadnoj obali, uključujući i anektirani istočni Jerusalim, da bi se vratio pregovaračkom stolu.

Zapadnu obalu i taj deo Jerusalima Izrael je osvojio u šestodnevnom ratu 1967. od Jordana, kada je i pojas Gaze osvojen od Egipta. Izraelska vojska i jevrejski naseljenici povukli su se iz pojasa Gaze u leto 2005.

Novi izraelski premijer Benjamin Netanjahu ističe da se njegova vlada neće odreći ni jednog dela Jerusalima, a Palestinci nameravaju da istočni deo tog grada proglase prestonicom buduće države.

(Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner